Tuvojoties pavasarim, ir pēdējais brīdis sākt plānot dārza mājas būvniecību.
Dārza māja sniedz lielisku iespēju aizbēgt no pilsētas burzmas un izbaudīt atpūtu dārzā, mierā un klusumā. Dārza māja var kalpot arī kā lielisks papildinājums esošai privātmājai, piedāvājot praktisku alternatīvu tradicionālai mājas piebūvei. Dārza mājai var atrast plašu pielietojumu un to var izmantot arī dažādiem citiem mērķiem. Var iekārtot nelielu darbnīcu savam hobijam, ierīkot pirtiņu vai kempinga mājiņu vai izmantot vasarā kā attālinātā darba telpu vai biroju.
Dārza mājas sienu konstrukcija visbiežāk ir veidota līdzīgi kā guļbaļku mājai, no frēzētām koka detaļām, ar detaļu savienojumiem telpu stūros. Sienu biezumi ir sākot no 28mm līdz pat 70mm pamatīgākām būvēm. Koka konstrukcija ir nekrāsota, un iegādājoties dārza māju, tā ir izjauktā veidā. Konstrukcijas pamatkomplektā parasti ir iekļauti arī logi un durvis ar stikliem vai stikla paketēm. Pie iegādes jāpievērš uzmanība komplektācijai, jo dažādiem modeļiem tā var atšķirties. Piemēram, grīda vai grīdas dēļi var nebūt komplektā, un ir jāpasūta atsevišķi. Tāpat arī jumta segumiem ir pieejami vairāki veidi, kas jāiegādājas papildus. Lētākais jumta segums būs bitumena šindelis, bet dārgāki un ilgmūžīgāki būs metāla dakstiņi. Komplektējot nepieciešamo, ieteicams izvēlēties arī plastmasas lietus ūdens noteksistēmu, kas būs lētāka un vieglāk uzstādāma, salīdzinot ar metāla teknēm un notekcaurulēm.
Dārza māju standarta modeļi ir pieejami ļoti plašā klāstā, no kuriem izvēlēties sev atbilstošāko. Vienkāršākām un mazākas platības dārza mājiņām plānojumā ir viena telpa. Lielākām mājām ir pieejami plānojumi ar atsevišķi nodalītu telpu, kas izmantojama labierīcībām vai kā noliktavas telpa dārza piederumu novietošanai. Dažiem modeļiem noliktavas telpa ir ar atsevišķu ieeju, kas ir ērti un parocīgi. Ja mājas plānojums neparedz telpu piederumiem, tad papildus var iegādāties pavisam nelielu noliktavu vai šķūnīti, kas būs vizuāli saskanīgs ar dārza māju. Jumta konstrukcijas mēdz būt ar lielāku pārkari vienai malai vai atsevišķi balstītu jumta daļu – nojumi, zem kuras ierīkot terasi atpūtas brīžiem un pusdienu pauzēm ārā.
Būvvaldē iesniedzamās būvniecības ieceres dokumentācijas apjoms būs atkarīgs no dārza mājas lieluma un apbūves platības. Visticamāk, tā būs pirmās grupas būve un šādai būvei nav nepieciešams arhitekta izstrādāts projekts. Īpašnieks pats var veikt saskaņošanu būvvaldē, elektroniski iesniedzot Paskaidrojuma rakstu vai Paziņojumu par būvniecību. Par apbūves noteikumiem un saskaņošanas prasībām pirms būvniecības ieteicams vērsties vietējā pilsētas vai pašvaldības būvvaldē.
Dārza mājas vienkāršākais pamatu veids ir betona vai keramzīta bloki. Blokus nedaudz ierok zemē un izlīmeņo. Zem blokiem vēlams pabērt granti vai šķembas. Bloki jāizvieto ik pa 1 metram, obligāti stūros un vietā, kur paredzētas durvis. Starp pamatiem un koka konstrukciju vēlams ieklāt hidroizolāciju, ruberoīdu vai līdzīgu materiālu. Bloki būs piemēroti pamati nelielai, vieglai konstrukcijai. Vidēja izmēra mājai būtu ieteicami stabveida pamati – betona stabi vai skrūvpāļi. Tie būs stabilāki, kā arī paceļot būvi 20-30 cm virs zemes, tiks nodrošināta ventilācija no apakšas.
Iegādājoties dārza mājas konstrukciju komplektu, katram modelim ir pievienota detalizēta montāžas instrukcija. Montāžu iespējams veikt pašu spēkiem, vadoties pēc instrukcijas. Montāžas veikšanai nav nepieciešama būvnieka pieredze vai kādi specifiski instrumenti. Neskaidrību gadījumā labprāt sniegsim jums konsultācijas par jebkuru no uzstādīšanas un montāžas soļiem.
Ja vēlaties montāžas darbus uzticēt mums, tad pārrunāsim jūsu ieceri un sagatavosim montāžas darbu tāmi. Piedāvājam gan pilnu, gan daļēju montāžas darbu veikšanu, atkarībā no jūsu vēlmēm un vajadzībām. Veicam jebkurus darbus – pamatu un komunikāciju izbūvi, dažādas sarežģītības koka konstrukciju montāžu, logu un durvju uzstādīšanu, apdares un krāsošanas darbus, jumta materiālu uzklāšanu, notekreņu uzstādīšanu.
Dārza mājas lielākoties ir ar mazu platību, tādēļ būtiskākais ir funkcionalitāte. Ieteicams iztikt ar sadzīves priekšmetu minimumu, vairāk orientējoties uz aktivitātēm un atpūtu svaigā gaisā. Dārza mājas ziemā parasti netiek apkurinātas, tādēļ ieteicams izmantot vienkāršas mēbeles bez polsterējumiem un izvairīties no tekstila lietām, jo pa ziemu tās pievilksies ar mitrumu un iegūs nepatīkamu aromātu. Mazāku lietu glabāšanai praktiski un ekonomiski ir vaļēji koka plaukti, ko var izveidot pats, no būvmateriālu veikalā nopērkamiem kokmateriāliem. Ja telpas iekārtošanā vēlaties parūpēties par estētisku un baudāmu vidi, un izmantot kādus dekoratīvus priekšmetus, tad ieteicams izvēlēties dabīgus materiālus – akmeni, keramiku, stiklu, koku. Tas būs atbilstošāk dārza mājas būtībai un funkcijai.
Attēlā: dārza māja Valisa. Apskatīt katalogā